Kişi İçerik Google

7. Sektörle Buluşma ve Kariyer Günleri Yapıldı

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi 2011-2012 yılı 7. Sektörle Buluşma ve Kariyer Günleri, 18-20 Nisan 2011 tarihinde fakültemiz konferans salonunda gerçekleşmiş olup, Konferansları, söyleşileri, sektör sunumları, panelleri ve konserleri içeren bu organizasyon, öğrenciler ile sektörü bir araya getirerek, kariyer planlaması açısından öğrenciler için bilgi veren ve eğlendiren bir ortam oluşturmuştur.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan oturumda, açılış konuşmasını yapan Kariyer Planlama Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Metin Olgun özetle "Çağdaş üniversite sadece mesleki eğitimin görüldüğü yerler değil, kişisel gelişime de katkı sağlayan yerlerdir. Kendimizi aldığımız derslerin dışında da geliştirmeliyiz. Kariyer planlama son sınıfa geldiğinizde değil, üniversiteye başlarken yapılmalı ve bu hedefler doğrultusunda ilerlenmelidir. Bu organizasyon sizin kariyer planlamanızı sonuna kadar desteklemektedir" diyerek konuşmasını bitirmiştir.

Daha sonra söz alan ve konuşmasında özetle, "Tarımsal girdilerde ülkenin dışa bağımlılığını yok etmeliyiz. Yalnızca dersleri geçmeniz yetmiyor, sektörü tanımalısınız, paydaşlarla bir araya gelmelisiniz. Bizler uygulama kalitesini yapılandırıyoruz. Tohumdan fidana kadar öğrencilerimiz ve paydaşlarımızla büyüyoruz. Hedefimiz tüm dünya ülkeleriyle yarışacak Ziraat Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri ve Peyzaj Mimarları mezun ederek, geleceğe temiz bir dünya bırakmak ve Atatürk'ten tertemiz aldığımız toprağımızın her karışını milletimize sunabilmektir" diyen Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çolak katılımcılara önemli mesajlar vermiştir.

Konuşmasına başkanı olduğu oda hakkında genel bilgi vererek başlayan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Turhan Tuncer; "Tarımın sancılı bir sektör olduğunu, Fakülte ve mezun öğrenci sayısı çok olan bu sektörde başarılı olmak istiyorsak verimliliği artırmak gerektiğini, ülkemizde tarıma yeterli destek sağlanmadığını, destek yeterli değil diye yerimizde saymayarak ileriyi düşünerek, hedefleri büyütmek gerektiğini, bu açıdan ülkenin umudunun öğrenciler olduğunu" ifade etmiştir.

Turhan Tuncer'den sonra Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Özcan Aygun söz alarak, tohumculuk sektöründe yapılabilecekler hakkında bilgi vermiş, "Türkiye'de tohumculuğun dünya ile yarışacak düzeyde olduğunu, tarımda başarılı bir Türkiye için, her alanda bilgi sahibi olan Ziraat Mühendislerine ihtiyaç olduğunu" belirtmiştir.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ da konuşmasında özetle "7. yılında olan Kariyer Günleri her sene daha fazla olgunlaşıyor. Ankara Üniversitesi yetenek geliştirme ve liderlik konusunda dünyada tanınan üniversite konumundadır ve bu durum eğitim sistemimizdeki gelişmelerin olumlu sonuçlarındandır. Yetenek geliştirme ve liderliğin temeli kendi topraklarını işleyen öğrencilerle olur. Sizler tarım sektöründe yer alacaksınız. Bir fidanı dikmenin en güzel zamanı 20 yıl önceydi, ama ikinci güzel zaman şimdidir. Değerlerle ve inançlarla sizi diğerlerinden farklı yapan Atatürk' ün kurduğu bu fakülte, kendine güvenen liderler yetiştirecektir" diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

İş hayatına atılmadan önce ve profesyonel olma yolunda yapılması gerekenleri sohbet havasında öğrencilere aktaran organizasyon ana sponsoru, KWS TÜRK Tarım Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Dr. Veli Girgin, bir takım kurallardan bahsetmiş ve sektörle ilgili tavsiyelerde bulunmuştur.


Beş oturum şeklinde yapılan 7. Sektörle Buluşma ve Kariyer Günlerin'de; I. Oturum, Bireysel Kariyer Danışmanı, Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Oktay Orel'in "Kendinin lideri ol!" adlı sunumu ile başladı ve özetle "İnsan kendinin lideri olmalı, çünkü sektör sürdürülebilir kârlılığa etkin katkıda bulunabilecek liderler arıyor. Liderler vizyon sahibidir. Vizyon, gerçekleşmesini görebildiğimiz kadar yakın, ancak yeni bir gerçeğin hayranlığını uyandıracak kadar uzaktır. Kendinize çizdiğiniz gelecek tasarımını sektöre hissettirin ve hayal ettirin" dedi.

Psikolojik Danışman, İç Anadolu Genç İşadamları Federasyonu Genel Sekreteri Sevda Güner, "Kendini yöneten dünyayı yönetir" başlıklı sunumunda kısaca "Hayatta iz bırakan insanların ortak noktası, idealleri ve hedefleri uğruna yola çıkmaları, yara alsalar dahi asla geri dönmemeleridir. Başarının asıl sihri kararlı olmaktır. Bütün hayat avuçlarınızda ve arada sırada sürprizler olacak. Ama şunu unutmayın bu dünyada hepimize yetecek cevher ve sevgi var." dedi ve öğrencilerin hayata bakış açılarını olumlu yönde geliştirecek konulara değindi.

Daha sonra Özbuğday Tohum firmasının İnsan Kaynakları Müdürü Aslı Kuseyri, Gübretaş Genel Müdür Yardımcısı Tahir Okutan, sektörle ilgili bilgi veren sunumlarını gerçekleştirdi. Sanatçı Umut Kaya ile yapılan söyleşisiyle devam eden oturum kokteyl ile son buldu.

II. Oturum, Linde Gaz, Gossog Danışmanlık ve Beypiliç firmalarının, sektörlerini tanıtıcı sunumlarını yapmalarıyla başladı. Eşli Danslar Topluluğu'nun katılımıyla eğlenceli bir atmosfere dönüşen oturumda çeşitli konularda söyleşiler de gerçekleşti. Doors Akademi Genel Müdürü Ali Osman Taşlıca "Kişisel Markanı Yarat" ve "Mesleki Yeterlilik" başlıklı konferansını gerçekleştirdi. Özetle "Marka, bir ürün, bir hizmet ya da organizma hakkında kişinin hisleridir. Atatürk, Paris, İstanbul birer markadır. Marka olmak ve mesleki yeterliliğe ulaşmak için, aynanın karşısında kendinizi acımasızca eleştirin ve yeni bir bakış açısı yakalayın. Üniversiteyi bitirdiğinizde önünüzde açılacak olan kapılar var. Bu kapılardan girebilmek için şimdiden kendinizi yetiştirmelisiniz." dedi.

III. Oturum, Bayer ve Jain Sulama'nın sektör sunumlarıyla başladı. BilgeAdam Bilgisayar Teknolojileri Akademisi'nden Sedat Salman "Kariyerinize teknoloji ile yön verin." başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunda iş alanlarıyla bilişimi pekiştirdi ve teknolojik programların, yazılım programlarının iş hayatındaki önemini anlattı. Agrobest Grup, Nero Tarım, KWS Türk'ün sektör sunumları yapıldı. Etkinlik Dragons'den Türkiye'de yer alan ve Ortadoğu Girişimcilik Enstitüsü Kurucusu Baybars Altuntaş'ın söyleşisi ile devam etti. "Gelişen teknolojiyle birlikte istihdam sorunu olacaktır ve girişimcilik bu yüzden önemlidir. Türkiye rüyaların gerçek olduğu bir ülke, dış sesleri dinlemeyin. "Sermayem yok!" diyerek kenara çekilebilirsiniz ama dünyada fikir kadar önemli olan bir başka sermaye daha yoktur. Bardağın dolu kısmına bakın, doğru iş fikri üretin ve peşinden gidin." dedi ve girişimcilik konusunda katılımcılara bilgi verdi.

IV. Oturum, Kişisel Gelişim Uzmanı Serpil Samur'un " İş yaşamında bireysel imaj yönetimi ve beden dili" konulu konferansının ardından, Ege Yıldız, Biyonik Tarım firmalarının sektör sunumları ile devam etti. Daha sonra "Basında tarım" adlı panel, TRT'de yayınlanan Bu Toprağın Sesi programından Mehmet Efe, Beyaz TV'den Mehtap Belen, Anadolu İzlenimleri programından Muhammet Oluklu'nun katılımlarıyla gerçekleşti.

V. Oturum, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan Ziraat Mühendisi Hakan Aksoy'un "Kırsal Kalkınma ve Ziraat Mühendisliği" konulu konuşmasını yapmasıyla başladı. Global Danışmanlıktan Yurtdışı Eğitim Koordinatörü Coşkun Çelik, Alara Fidancılıktan Ziraat Yüksek Mühendisi Hakan Yıldız sektör sunumlarını gerçekleştirdiler. Son konuşmacı Yazar Banu Avar'ın söyleşisi oldukça dikkat çekiciydi. Dış ülkelerle ithalat bağlantılarını, tarımın ve hayvancılığın yaşadığı olumsuz sürecin sebeplerini Türkiye'nin gerçeklerini etkileyici bir şekilde ve verdiği çarpıcı örneklerle katılımcılara anlattı.
Etkinliklerin ve katılımcıların öğrencilere katkılarıyla her yıl daha fazla olgunlaşan 7. Sektörle Buluşma ve Kariyer Günleri bu sene de tüm katılımcıların memnuniyeti ile son buldu.

Etkinliğe ait fotoğraflar için tıklayınız


Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi. Tüm hakları saklıdır.
© 2006-2015 Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi 06110 Dışkapı - Ankara
E-posta: agricul@agri.ankara.edu.tr
Tel
0312 596 10 00 Faks 0312 317 67 24

Türkçe English   |